Almanya’da makinistler ve yer hizmetleri personeli bir kez daha greve gidiyor

Almanya’nın Lufthansa havayolu şirketinin yer hizmetleri çalışanları ve makinistler, yeniden greve gideceklerini açıkladı. Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di), Lufthansa’yı yüksek enflasyon karşısında daha iyi ücrete zorlamak için 7 Mart’tan itibaren 2 günlük yeniden uyarı grevine gideceğini bildirdi. Almanya’da makinistleri temsil eden GDL sendikası da bugün yaptığı açıklamada, ülkede 7 Mart itibarıyla ‘yeni bir grev dalgası’ başlatacaklarını duyurdu.

LUFTHANSA ÇALIŞANLARI, SON 2 AYDA 4’ÜNCÜ KEZ GREVDE OLACAK

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Ver.di tarafından yapılan açıklamada, Lufthansa Cargo ve Lufthansa Technik çalışanlarının son grevinden beri Lufthansa Grubu’nun daha uygun iş ücreti teklifi sunmadığı, bu nedenle Lufthansa’nın yolcu alanlarında yer hizmetleri çalışanlarının 7 Mart Perşembe günü saat 04.00’te greve gideceği belirtildi. Grevin 9 Mart Cumartesi günü yerel saatle 07.10’da sona ermesi planlanıyor.

Sendika, söz konusu 2 günlük grev girişimiyle Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarına ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor. En az 500 euro olmak üzere yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5’lik ücret artışı talep eden sendika, buna ek olarak çalışanlara yüksek enflasyonun telafisi için tek seferlik 3 bin euroluk ikramiye verilmesini de istiyor. Lufthansa ise 28 aylık süre için yüzde 10 daha yüksek maaş teklif ediyor.

Şirket, uyarı grevlerinin devam etmesini eleştirerek, özellikle Ver.di’nin müzakere masasına dönmek için öne sürdüğü önkoşulları kabul etmemişti. Toplu sözleşme görüşmelerinin beşincisinin 13 ve 14 Mart tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Grev, Lufthansa çalışanlarının son iki aydaki dördüncü grevi olacak. Daha önce de şirketin teknik ve kargo bölümlerinde çalışanlar dördüncü toplu sözleşme görüşmelerinde şirketin ücret teklifinin değişmemesi üzerine geçen hafta 3 günlük greve gitmişti. Lufthansa’daki yer hizmetleri personeli ise 7 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde de uyarı grevlerine gitmiş, havayolu şirketi çoğu uçuşunu iptal ederken, yüz binlerce yolcu etkilenmişti.

GDL: GREV DALGASI BAŞLATIYORUZ

Öte yandan, Almanya’da makinistleri temsil eden demiryolu işçileri sendikası GDL de Deutsche Bahn DBN.UL şirketi ile yapılan görüşmelerin geçen hafta başarısız olması üzerine, bu perşembe yerel saatle 01.00’de greve başlayacaklarını bildirdi. GDL Başkanı Claus Weselskysaid, grevin 35 saat süreceği bilgisini verdi. Weselskysaid, “Bununla birlikte, bir çeşit grev dalgası başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ocak ayında Almanya’da başlatılan demiryolları grevinin Deutsche Bahn’ın tarihindeki en uzun grev olması bekleniyordu. Fakat Almanya’daki ekonomik yavaşlamanın da yarattığı baskıyla grev beklenenden daha kısa sürmüş ve sendika masaya geri dönmüştü. GDL, işçilerin haftalık çalışma saatlerinin tam ödeme yapılarak 35 saate düşürülmesini talep ediyor. Deutsche Bahn ise sendikanın bu talebini reddediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x